Analityczna technika rozdzielania i oznaczania cząsteczek poprzez połączenie chromatografii cieczowej ze spektrometrią mas (LC MSxMS). Zasada działania detektora typu „potrójny kwadrupol” stosowanego w LC jest taka sama jak w GC – sam detektor różni się rozmiarem i metodą jonizacji ale konstrukcja jest bardzo podobna.
Po wyjściu z kolumny chromatograficznej anality trafiają do tandemowego spektrometru masowego (MS/MS), potocznie- potrójnego kwadrupola, który składa się z dwóch skanujących analizatorów mas (kwadrupoli) oddzielonych komorą kolizyjną. Fragmenty wyselekcjonowane w pierwszym kwadrupolu poddaje się reakcji z gazem obojętnym w komorze zderzeniowej, co skutkuje dalszą fragmentacją.
Analityk w trakcie opracowywania metody analitycznej wybiera jony o najwyższej intensywności w ten sposób definiując tzw. MRM-y.
,Urządzenie pracujące w trybie „MRM” jest niezwykle czułe, a interferencje od matrycy są minimalne.
Z najważniejszych wad należy wymienić: wysoką cenę, brak bibliotek umożliwiających automatyczną identyfikację związków, konieczność posiadania wzorców dla każdej z oznaczanych substancji.
Zastosowanie:
W naszym laboratorium jest to jedno z kluczowych urządzeń. Można nim wykonać analizę niemal wszystkich związków organicznych w stężeniach znacznie poniżej 1 ppm.