Od czasu do czasu zdarza nam się budować ciekawe instalacje laboratoryjne! Poniżej przedstawiamy instalację do produkcji biodiesla, służącą zademonstrowaniu wytwarzania tego biopaliwa w skali laboratoryjnej.
Substratem w procesie jest olej roślinny lub inne tłuszcze. Proces transestryfikacji prowadzi się najczęściej w temperaturze ok 60st.C.
Produkty, będące mieszaniną dwufazową, opuszczają rektor po zadanym czasie skąd kierowane są do separatora, gdzie zachodzi rozdział na fazę biodiesla i fazę glicerynową.
Faza biodiesla może zostać zawrócona do reaktora i być poddana drugiemu stopniowi transestryfikacji lub też, po oddestylowaniu metanolu, zostać skierowana do płuczki.
Faza ta zawiera także nieprzereagowany wodorotlenek potasu, który jest absorbowany do wody w płuczce i trafia do kolejnego separatora. Otrzymany biodiesel może zostać oczyszczony na złożu z sorbentem stałym.
Całość jest kontrolowana przez przemysłowy sterownik PLC obsługiwany za pośrednictwem ekranu dotykowego.
ekotechlab
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności